SesliHis.Com | Sesli Sohbet | Sesli Chat | Sesli Siteler

151Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Sesli Sohbet 18 Mart Çanakkale Zaferi

Merhaba:Çanakkale Zaferi Türk tarihinin kaderini değiştiren bir kahramanlık destanıdır.sesli sohbet seslihis Birinci Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin amacı Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u ele geçirmekti. Böylece ortakları olan Rusya’ya askeri yardım kolaylıkla gönderilebilecekti. Aynı zamanda İstanbul’un işgali ile de Anadolu ve Rumeli arasındaki irtibat kesilecek ve Osmanlı Devleti daha çabuk savaş dışı bırakılacaktı.

seslihis 18 Mart saldırısı, Çanakkale Boğazı’nın karadan yardım görmedikçe geçilemeyeceğini gösterdi. Bunun üzerine Anzak (Avusturya – Yeni Zelanda), Cezayirli, Hintli askerlerden oluşan orduyla, İngilizler Gelibolu Yarımadasına çıkartma yaptılar. Düşman kuvvetleri silah ve teknik bakımdan çok üstündü. Fakat, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in komutasındaki Türk askerlerinin üstün mücadele gücü karşısında, ağır bir yenilgiye uğradılar.

Bu kanlı savaş sesli sohbet 18 Mart 1915 sabahı başlamıştır. On altı İngiliz ve Fransız savaş gemisi Çanakkale Boğazına girerek tabyalarımıza şiddetli top ateşi açtı. Saat 14 sularında Çanakkale yanmaya başlamış, tabyalar ile telefon bağlantıları kesilmişti. Toplarımızın bir kısmı kullanılamaz duruma gelmişti.Türkler karadan top atışı ile karşılık vermekteydiler. Bir gece önce Nusret Mayın gemisi ile Boğaz sularına mayın döşenmişti. Düşman gemileri bu mayınlara çarparak batmaya başladılar. Öte yandan kimi Fransız gemileri de top atışlarımızdan büyük hasar görmüştü.İngiliz ve Fransızlar Çanakkale Boğazı’nı geçemeyeceğini anlamışlar ve geri dönmüşlerdir. Türkler 18 Mart akşamına doğru bu savunma savaşını kazandılar. Bu başarı tarihe Çanakkale  Deniz Zaferi diye geçti ve her 18 Mart günü kutlanmaya başladı.

Türk askerleri başta Mustafa Kemal önderliğinde Conkbayırı, Anafartalar, Arıburnu aferlerini de kazanarak düşman güçlerine büyük ders verdiler. Düşman güçleri 9 Ocak 1916 akşamı geri dönüp gittiler.Çanakkale Zaferi Türk askerinin eseridir. Türk Milleti, kendi toprakları üzerinde yenilmeyeceğini bütün dünyaya bu zaferle ispatladı.

X

Yazar : Beyaz_Melek
15 Mar 2019
188 Görüntüleme

Tags:


Gönder

sesli sohbet

sesli chat

mobil sohbet

mobil chat